معرفی کوپلینگ

پمپ‌ها از یک سیستم کوپلینگ برای اتصال به درایو (الکتروموتو، دیزل و توربین) استفاده می‌کنند. پمپ‌ها از طریق محورهای خود با درایو متصل می‌شوند، به طوری که حرکت دورانی درایو به پمپ منتقل می‎شود و به این ترتیب مایعات را پمپاژ می‌کنند.

کوپلینگ

از جمله ویژگی‌های کوپلینگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارایی بالا به دلیل اتصال مستقیم پمپ به درایو به طور موثری مایعات را پمپاژ می‌کنند.
  • قابلیت تعمیر و نگهداری آسان به دلیل دارا بودن ساختار آن.
  • پایداری و عمر طولانی به دلیل استفاده از اجزاء قوی و ساختار ساده.

امکانات سخت افزاری شرکت پمپ‌های صنعتی ایران برای ساخت مجموعه الکتروپمپ‌ها و دیزل‌پمپ‌ها و توربو پمپ‌ها به صورت مونتاژ شده، کامل بوده که در این میان می‌توان به خط تولید کوپلینگ‌های مناسب پمپ‌های فرآیندی اشاره نمود. کوپلینگ‌های ساخته شده کاملا بر اساس ملزومات استاندارد API671 و نیز API610 بوده و از نظر جنس و ابعاد بر اساس نیازمندی‌های مشتری و پروژه طراحی و ساخته می‌شوند.

کوپلینگ

کوپلینگ‌های پمپ‌های فرآیندی از نوع تمام فلزی (All metal) و مجهز به ممبران‌های Flexible با جنس فلزی بوده (عمدتا استیل) و دارای Spacer با ابعاد مناسب استانداردی جهت مونتاژ و دمونتاژ پمپ در سایت می‌باشد. آزمون‌های شیمیایی و مکانیکی مربوط به جنس قطعات و نیز بالانس استاتیکی و دینامیکی قطعات به صورت کامل برای کوپلینگ‌های مربوطه انجام می‌شود.

تولید این نوع کوپلینگ‌ها از توان‌های پایین 2 kw تا5000 kw در کارخانه شرکت پمپ‌های صنعتی ایران انجام می‌شود. همچنین ساخت کوپلینگ پمپ‌های غیرفرآیندی با المان‌های Flexible از نوع لاستیکی، نیز در خط تولید کوپلینگ‌ها در کارخانه شرکت پمپ‌های صنعتی ایران انجام می‌شود.

موارد کاربرد

  1. در صنایع نفت و گاز جهت استفاده در پمپ‌های استخراج نفت، پمپ‌های انتقال گاز، و پمپ‌های تصفیه و پالایش نفت.
  2. صنایع شیمیایی که در فرایندهای تولید مواد شیمیایی، پلاستیک و موارد حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرند..
  3. صنایع آب و فاضلاب، صنایع تولیدی، مناسب برای کوپله کردن پمپها با الکتروموتور ،دیزل موتور ، توربین بخار از دیگر موارد کاربرد این نوع پمپ می‌باشد.